Home Lifestyle #MsetoTBT Mr Nice Explaining Why Artists Need To Work Hard.

#MsetoTBT Mr Nice Explaining Why Artists Need To Work Hard.

Lucas Mkenda alias Mr.Nice is among the few artists who shaped the East African music scene in the 2000’s  with massive hits like Fagilia and Kidalipo.Unknown to many Mr.Nice was also a very hard working musician who believed in Working hard as a musician and continually perfecting your art over and Over again.

Mr Nice was once on record saying,Kila siku ninapoamka mimi najiona bado ndio naanza muziki na nawashauri sana wasanii wenzangu wasiwe na tabia ya kuridhika sana bali wafanye kazi kwa BIDII.”

This was back in the 2000’s when he was introducing his new Album-Rafiki (Below is the clip)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here